SportDrama
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ – ΕΡΜΗΣ ΔΡΑΜΑΣ “Σφάξιμο με το γάντι”
Δυστυχώς στον αγώνα Πειραματικό-Ερμής Δράμας πρωταγωνιστής υπήρξε η διαιτησία και πιό συγκεκριμμένα το διαιτητικό δίδυμο Σταυρίδης-Σιδηράς.
Άγνοια κανονισμών, ανεπάρκεια, δόλος;
Ερωτήματα που δεν μπορούν να μείνουν αναπάντητα.
Άγνοια κανονισμών όταν σφυρίζεται φιλές το άγγιγμα στο κάτω μέρος του φιλέ.
Άγνοια κανονισμών όταν δεν σφυρίζεται “πιαστό” εμφανέστατη από μεγάλη απόσταση, στην κυριολεξία μεταφορά της μπάλας.
Άγνοια κανονισμών όταν δεν σφυρίζεται καταφανέστατη υπέρβαση.
Ανεπάρκεια όταν τρεις φορές σφυρίζεται το έξω μέσα.
Ανεπάρκεια όταν δύο φορές ο προπονητής αναγκάζεται να υποδείξει στον “δεύτερο” λάθος θέσεις (μάλιστα επαναλαμβανόμενες)μεταξύ λίμπερο και διαγωνίου και δεν σφυρίζεις, αγνοώντας επιδεικτικά την υπόδειξη του προπονητή.
Δόλος όταν όλα αυτά συμβαίνουν σε βάρος της μιάς ομάδας;
Δόλος όταν και τα οχτώ αυτά σφυρίγματα ή μη σφυρίγματα λαμβάνουν χώρα σε κρίσιμα σημεία κάθε σετ;
Εμείς θέτουμε απλώς τα ερωτήματα.
Μια απλή εξέταση του βίντεο του αγώνα θα δώσει τις απαντήσεις.
Το βίντεο υπάρχει.
Εάν προκληθούμε θα αναρτήσουμε το βίντεο στην ιστοσελίδα.
Εάν υπάρχει έστω μια φάση υπέρ του Ερμή και σε βάρος του Πειραματικού προκαλούμε να αναδειχθεί.
Όμως ως εδώ.
Ο ΑΓΩΝΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ-ΕΡΜΗΣ ΔΡΑΜΑΣ:
1ο σετ:
Παίχτηκε βόλεϊ υψηλού επιπέδου με τον Ερμή να κερδίζει το σετ 25-22.
Ο Ερμής μπήκε δυνατά στον αγώνα και απέκτησε από την αρχή προβάδισμα, ενώ το σετ πήγαινε πόντο-πόντο.
Λάθος σφυρίγματα στο 18-18 έδωσαν για πρώτη φορά-προσωρινά- προβάδισμα στο Πειραματικό, με τον Ερμή να παίρνει δίκαια το σετ.
2οσετ.
Το σκορ είναι 4-2 υπέρ του Ερμή και ξαφνικά σφυρίζεται φιλές το άγγιγμα στο κάτω μέρος του φιλέ αντί το 5-2, αφού ο Ερμής κέρδισε στην επίμαχη φάση πόντο.
Θύελλα διαμαρτυριών -εκ μέρους των ανθρώπων του συλλόγου στην κερκίδα-ξεσηκώνει το συγκεκριμμένο σφύριγμα.
Ταυτόχρονα οι αθλήτριες του συλλόγου δεν μπορούν να πιστέψουν αυτό που συμβαίνει, υποδεικνύοντας παραστατικότατα στους διαιτητές την αλλαγή του κανονισμού.
Στη συνέχεια και αφού το Πειραματικό πήρε κεφάλι στο σκορ η προσπάθεια επανάκαμψης του Ερμή μεχρι τον 12 πόντο προσέκρουε στα σφυρίγματα της διατησίας, η οποία τεχνηέντως εκνεύρισε τις αθλήτριες και αποσυντόνισε την ομάδα.
Χαρακτηριστικά η κερκίδα του Ερμή κάθε φορά που η ομάδα πλησίαζε στο σκορ φώναζε χαρακτηριστικά προς την διαιτησία:
πλησιάζουμε, πλησιάζουμε!!!…
Μετά τον δωδέκατο πόντο, όπου η ομάδα μας προσπάθησε ανεπιτυχώς να γυρίσει το σετ, το Πειραματικό επικράτησε εύκολα και δίκαια 25-13.
3ο σετ:
Δίκαιη επικράτηση του Πειραματικού με 25-16.
Ήταν πλέον εμφανής ο εκνευρισμός και ο αποσυντονισμός της ομάδας από τα διαιτητικά σφυρίγματα.
Η πασαδόρος του Ερμή αναγκάζεται να πάρει την μπάλα, στη ροή του σετ, να πάει μπροστά στον “πρώτο” και να αναρωτιέται παραστατικότατα τι σημαίνει “πιαστό” στην μεταφορά της μπάλας.
4ο σετ:
Ενώ όλο το γήπεδο πίστεψε στην εύκολη επικράτηση του Πειραματικού, ο Πέτκωβ κάνει μια αλλαγή και το 20-15 γίνεται 20-20.
Εδώ έδρασαν τελειωτικά πλέον οι διαιτητές.
Και ο πλέον δύσπιστος πείθεται.
Η ψυχολογία είναι με το μέρος του Ερμή.
Σε γρήγορη επίθεση του Πειραματικού από την θέση 4, χωρίς να σηκωθεί το μπλοκ, η μπάλα πάει έξω τουλάχιστον πενήντα πόντους(υπάρχει το βίντεο) στο ύψος των 3 μέτρων της επίθεσης του Ερμή,μπροστά στα μάτια του “πρώτου”, που βλέπει την φάση και την μπάλα αφ΄ υψηλού μπροστά του!!!
Και ο κ. Σταυρίδης ανερυθρίαστα σφυρίζει πόντο στο Πειραματικό.
Το 20-21 έγινε 21-20.
Το “έγκλημα” ολοκληρώθηκε.
Το τελικό 25-23 ήταν πλέον θέμα χρόνου.
ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΑ:
Ένας τέτοιος αγώνας μεταξύ των καλλίτερων ομάδων της κατηγορίας δεν έχει ανάγκη ούτε καλή, ούτε κακή διαιτησία.
Απλά δίκαιη διατησία που σφυρίζει ότι βλέπει.
Η διαιτησία αδικεί το επίπεδο και την ιστορία των αθλητριών που απαρτίζουν τις δύο ομάδες.
Αδικεί την προσπάθεια και των δύο συλλόγων.
Στο πρώτο,τέταρτο και μέχρι τα μέσα του δευτέρου σετ ο κόσμος θαύμασε βόλεϊ υψηλοτάτου επιπέδου, αντάξιο των αθλητριών των δύο ομάδων.
Αδικεί την μεγάλη προσπάθεια που καταβάλλει ο κ. Καραμάνης.